/Zdolność dobrego widzenia w ciemności – jak to możliwe?

Zdolność dobrego widzenia w ciemności – jak to możliwe?

Oczy człowieka są bardzo słabo przystosowane do widzenia w ciemności. Przeciwnie do wielu gatunków zwierząt, z których prym zdecydowanie wiodą koty. Czasami jednak dobre widzenie po zmroku jest konieczne, na przykład podczas działań wojskowych. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą noktowizory, które są specjalnie stworzone w tym celu.

Sposób działania

Noktowizor jest urządzeniem, które wbrew powszechnej opinii nie może pracować całkowicie bez światła. Jednak wystarczy jego minimalna ilość, którą zapewnia chociażby księżyc albo nawet światło gwiazd. Jest ono skupiane przez obiektyw na module, zwanym wzmacniaczem. Pozwala on na wzmocnienie natężenia światła nawet o kilka lub kilkanaście tysięcy razy, dzięki czemu można bez problemu obserwować otoczenie. Noktowizja nie jest współczesną technologią, pierwsze urządzenia do nocnej obserwacji zostały stworzone już w czasie drugiej wojny światowej, natomiast udoskonalone w kolejnych dziesięcioleciach.

Noktowizory obecnie

Jak wspomnieliśmy, noktowizja rozwinęła się podczas działań wojennych i głównie do celów militarnych była początkowo wykorzystywana. Obecnie jednak na zakup noktowizora może pozwolić sobie niemal każdy, ponieważ urządzenia te stały się tanie w produkcji i przez to się upowszechniły. Korzysta się z nich choćby podczas ochrony obiektów, w czasie działań myśliwskich, czy podczas nocnej obserwacji przyrody, gdy zwierzyna nie może zostać spłoszona sztucznym światłem. Noktowizory można zakupić w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych.

Podziel się z innymi!