/Zalety i zagrożenia związane z noszeniem butów na wysokim obcasie

Zalety i zagrożenia związane z noszeniem butów na wysokim obcasie

Szpilki to obuwie, które ma w szafie każda kobieta. Oczywiście nie wszystkie panie noszą takie buty na co dzień. Większa część z nich trzyma szpilki czerwone na specjalną okazję. Może to być wyjście do teatru, filharmonii, albo po uroczystość w rodzaju wesela czy imprezy urodzinowej. Chodzenie w butach na wysokim obcasie nie zawsze jest wygodne. Właśnie z tego powodu dużo kobiet rezygnuje z ubierania takiego obuwia do pracy. Jednak szpilki to nie jedyny model butów, który doda nam kilku centymetrów.

Wybierz stabilne obcasy

Bardzo cienki, ale i wysoki obcas typu szpilka może być bardzo efektowny. Przede wszystkim optycznie wyszczupla nogi i dodaje nam wzrostu, aczkolwiek botki z drewnianym obcasem, który jest równy np. w kształcie prostokąta, również sprawią, że staniemy się wyższe i nie pogrubi sylwetki. Wbrew pozorom, nie chodzi o samą szerokość obcasa, ale o jego kształt. Prosty jak słupek, szpilka czy prostokąt będzie podkreślać atrakcyjne proporcje sylwetki. Obcasy asymetryczne, ścięte, pogrubione u góry dają efekt odwrotny.

Ponadto, w butach z szerszym obcasem łatwiej się chodzi. Kroki są bardziej stabilne, a stopa nie boli. W szpilach o wiele łatwiej jest skręcić nogę, czy po prostu upaść, ponieważ obcas podtrzymujący całe ciało jest chwiejny. Po latach chodzenia w butach z bardzo cienkimi obcasami u wielu osób pojawiają się deformacje stopy, ponieważ sylwetka układa się skrajnie różnie niż podczas spacerów w obuwiu z płaską podeszwą. Jednakże wystarczy ubierać buty stosownie do okazji i wybierać modele o stabilnym obcasie, nawet jeśli jest wysoki, aby zapobiec ewentualnym uszczerbkom na zdrowiu.

Podziel się z innymi!