/Zadaszenia tarasowe – wykonane z jakich materiałów są najbardziej wytrzymałe?

Zadaszenia tarasowe – wykonane z jakich materiałów są najbardziej wytrzymałe?

Podczas budowy domu rodzinnego, chatki czy domu wiejskiego, każdy właściciel staje przed pytaniem o wybór materiałów na dach. Na rynku jest ich pod dostatkiem, a każdy producent zapewnia, że jego produkt jest najlepszy. Postanowiliśmy obiektywnie przeanalizować pokrycia dachowe najczęściej stosowane w małym budownictwie.

Rozważmy główne rodzaje materiałów pokryciowych na dach, oceńmy ich zalety i wady, a na koniec wybierzmy najlepsze rodzaje pokryć na podstawie najważniejszych cech.

Co musisz wiedzieć przy zakupie pokrycia dachowego

Wybór pokrycia dachowego zależy od wielu czynników.

Przede wszystkim są to łączne obciążenia dachu . Musi on wytrzymać duże opady (śnieg) i wiatr. Ciężar samej powłoki należy dobrać w taki sposób, aby nie wystąpiło nadmierne obciążenie systemu krokwi.

Nie mniej ważne są właściwości użytkowe materiału: trwałość, wytrzymałość mechaniczna, odporność na korozję, bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Na wybór materiału ma też wpływ konfiguracja dachu . Nie każda powłoka nadaje się do okładzin powierzchni o skomplikowanych kształtach geometrycznych.

Przeznaczenie budynku określa również rodzaj pokrycia. W przypadku budynku mieszkalnego trwałość odgrywa pierwszorzędną rolę, a w przypadku budynku gospodarczego priorytetem będzie oszczędność.

Cena to kolejny czynnik wpływający na wybór pokrycia dachowego. Na to z kolei składa się koszt samego surowca oraz cena jego instalacji.

Należy również wziąć pod uwagę estetyczny aspekt doboru pokrycia dachowego.

Najlepszy materiał na dach

Większość producentów w specyfikacji produktu obiecuje, że ogród zimowy z poliwęglanu przetrwa co najmniej 10 lat. Ale, jak pokazuje praktyka, czas działania przezroczystego materiału można wydłużyć nawet do 30. Aby to zrobić, trzeba ściśle przestrzegać następujących zasad: transportować materiał monolityczny w pozycji pionowej (zabezpieczając go taśmami), a materiał komórkowy – poziomo i zawsze na podłodze korpusu.

Podziel się z innymi!