/Z jakich materiałów mogą być produkowane palety?

Z jakich materiałów mogą być produkowane palety?

Palety to nieskomplikowane konstrukcje platformowe wykorzystywane powszechnie w magazynach, zakładach przemysłowych, a także sklepach wielkopowierzchniowych (supermarketach, hipermarketach itp.). Umożliwiają przede wszystkim transportowanie oraz składowanie towarów w pełni bezpieczny sposób. Co istotne, są idealnie przystosowane do podnoszenia za pomocą różnego rodzaju wózków widłowych. Najbardziej popularne modele posiadają wymiary 1200×800 mm i są wykonywane z drewna bądź plastiku.

Wytrzymałość ma wpływ na przeznaczenie

Obecnie najczęściej stosuje się palety produkowane z naturalnego drewna – np. sosnowego, dębowego, świerkowego, cisowego czy orzechowego. Charakteryzują się one bowiem niską ceną, dużą uniwersalnością i ekologicznym charakterem, a na dodatek w razie uszkodzenia można je w miarę łatwo naprawić. Głównym miejscem ich eksploatacji są przedsiębiorstwa działające choćby w branży transportowej, farmaceutycznej, produkcyjnej i spożywczej. W tej kategorii mamy do wyboru zarówno konstrukcje otwarte czterowejściowe, jak i zamknięte oraz blokowe.

Odrębną grupę stanowią palety plastikowe, wyróżniające się ponadprzeciętną lekkością i łatwością w utrzymaniu czystości. Bez problemu nadają się do mycia i dezynfekowania preparatami chemicznymi, co do minimum ogranicza ryzyko pojawienia się na powierzchni szkodliwych pleśni czy grzybów. Ze względu na niską wagę są przeznaczone do wysokiego składowania. W produkcji palet z wysokiej jakości plastiku specjalizuje się m.in. ta firma z siedzibą w Myślenicach: https://www.plastikowepalety.pl/. Na koniec należy jeszcze wspomnieć o wyjątkowo solidnych modelach metalowych, używanych głównie w przemyśle hutniczym i motoryzacyjnym.

Podziel się z innymi!