/Wyświetlacz w smartfonie – trwała rzecz ale tylko pozornie

Wyświetlacz w smartfonie – trwała rzecz ale tylko pozornie

Stosowanie szkła hartowanego jako materiału na ekrany smartfonów sprawiło niewątpliwie, że stały się one o wiele wytrzymalsze i odporniejsze na uszkodzenia. Dawne plastikowe osłony rysowały się bardzo łatwo, a przy tym były tak miękkie, że istniało ryzyko bezpowrotnego uszkodzenia samego wyświetlacza. Z twardym, sztywnym szkłem nie ma tego rodzaju problemów. Niestety, jak dowodzi istnienie serwisów zajmujących się wymianą ekranów, takich jak https://iclinica.pl/, nawet szklany wyświetlacz może zostać uszkodzony do tego stopnia, że konieczna jest jego wymiana. Dlaczego jednak tak się dzieje?

Słabości szkła

Mimo że szkło hartowane jest bardzo mocnym i wytrzymałym materiałem, ma też kilka wad, które wpływają bezpośrednio na ryzyko uszkodzenia ekranu. Przede wszystkim należy wspomnieć o jego największej zalecie, która jest jednocześnie najpoważniejszą słabością, a mianowicie o jego twardości. Osiągając stopień 5 w skali twardości Mohsa, szkło hartowane jest odporne na zarysowania ze strony większości metalowych przedmiotów, jednak, jak wiadomo, substancje twarde są jednocześnie kruche. Szkło, jako materiał sztywny, ma bardzo małe właściwości plastyczne, przez co jego nadmierne wygięcie powoduje natychmiastowe pękanie i kruszenie się.

Dlatego właśnie wyświetlacz smartfona upuszczonego na kamienie idzie w drzazgi – jego szklana tafla nie ma możliwości kompensowania naprężeń zmianą kształtu (jak potrafi to robić plastik), więc pęka prawie natychmiast. Nie jest jeszcze najgorzej, gdy chodzi po prostu o pęknięcie, mające wpływ jedynie na estetykę; niekiedy jednak kawałki szkła odpadają od telefonu, pozostawiając niebezpieczne, zaostrzone krawędzie, które mogą poranić palce. Oczywiście skutkują one również uszkodzeniem wyświetlacza, który często przestaje wówczas reagować na dotyk. Dlatego warto w takiej sytuacji wymienić szkło ekranu, na przykład korzystając z oferty https://iclinica.pl/produkt/wymiana-wyswietlacza-iphone-7/

Oczywiście należy też pamiętać o tym, że szkło, mimo iż twarde, jak najbardziej może zostać zarysowane. Choć nie mogą tego zrobić noże lub inne przedmioty wykonane ze stali, nie dotyczy to już na przykład drobinek piasku, które mogą być o wiele twardsze od każdego szkła. Dlatego ryzykowne jest wybieranie się z telefonem na przykład na plażę – piasek, który znajdzie się w naszych kieszeniach lub torebkach, może bardzo łatwo uszkodzić chowany w nich telefon. Dobrym pomysłem jest więc zaopatrzenie się w folię ochronną lub dodatkowe szkło hartowane naklejane na ekran, które przy okazji całkiem skutecznie uchroni również przed stłuczeniami.

Coś za coś

Część konsumentów zauważyła, że obecnie szkła hartowane w telefonach są bardziej podatne na zarysowania, niż kilka lat temu – jest to bardzo prawdopodobne, gdyż producenci zwiększają plastyczność szybek, by były mniej podatne na stłuczenia – odbywa się to jednak niestety kosztem twardości szkła, co dowodzi, że materiał ten nie jest całkowicie wszechstronny i konieczne jest poświęcenie jednego aspektu jego wytrzymałości na rzecz drugiego.

Podziel się z innymi!