/W jakim celu wykonuje się obróbkę cieplną metali?

W jakim celu wykonuje się obróbkę cieplną metali?

Na polskim rynku istnieje wiele firm, które od lat specjalizują się w modyfikacji surowców metalowych. Jedną z nich jest poznańska firma, którą znaleźć można za pośrednictwem strony https://hartomed.pl/. Jest to specjalista z zakresu produkcji metalowych narzędzi weterynaryjnych oraz indukcyjnego (czyli powierzchniowego) hartowania metali. Niewiele osób zastanawia się jednak, czym dokładnie jest proces obróbki cieplnej i jak przebiega. A przecież warto wiedzieć, jak wygląda produkcja przedmiotów, które gotowe trafiają na sklepowe półki, a potem w nasze ręce.

Obróbka metali – rodzaje i zastosowanie

Jak przeczytać możemy na stronie firmy, proces obróbki cieplnej to inaczej zmiana właściwości plastycznych oraz mechanicznych różnych metali za pomocą wysokich i niskich temperatur. Takiemu ogrzewaniu i chłodzeniu najczęściej poddaje się stal, ale też i inne rodzaje metali, które dzięki obróbce mogą znaleźć zupełnie nowe zastosowanie i funkcje. Sam proces można wzbogacić też o elementy obróbki mechanicznej, a także chemicznej, w której nasyca się metal dodatkowymi pierwiastkami.

W zakładach zajmujących się taką modyfikacją metali i wykonanych z nich przedmiotów wykorzystuje się szereg specjalistycznych urządzeń. Głównie są to wysokotemperaturowe piece przemysłowe. To właśnie w nich dochodzi do całkowitego stopienia metalu, który następnie zostaje schłodzony. Możliwe jest także przeprowadzenie tak zwanego hartowania powierzchniowego. Dochodzi wówczas jedynie do rozgrzania zewnętrznych warstw metalu, co w efekcie wzmacnia go i utwardza tylko od zewnątrz.

Podziel się z innymi!