/W jakich sytuacjach warto się zdecydować na kupno auta w leasingu?

W jakich sytuacjach warto się zdecydować na kupno auta w leasingu?

Współcześnie istnieje wiele metod finansowania zakupu auta, który stanowi własność niemal konieczną do funkcjonowania w szybko rozwijającym się świecie. Jest nią szczególnie dla firm, których działalność opiera się w dużej mierze na dostawach i przewozach. Leasing jest jedną z tych mnogich form, dzięki którym możliwe jest pozyskanie pojazdu w niezwykle korzystny dla interesanta sposób. Wybierają go najczęściej właśnie firmy, ale jest on również dostępny dla indywidualnych konsumentów, chcących znaleźć alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań. Jego popularność przez lata systematycznie wzrastała, a obecnie osiąga naprawdę wysoki poziom. Co sprawia, że leasing stale zyskuje entuzjastów i w jakich sytuacjach warto z niego skorzystać?

Co to jest leasing?

Leasing jest to umowa łącząca w sobie cechy dzierżawy i kredytu. Według niej leasingobiorca korzysta z samochodu udostępnionego przez firmę leasingową. Kluczem jest tutaj właśnie słowo korzysta, gdyż w rzeczywistości nie jest on właścicielem samochodu, a jedynie osobą lub firmą, która użytkuje go w odpowiadający swoim potrzebom sposób. Może to robić przez ustalony czas trwania kontraktu, zobowiązując się do wpłacania na rachunek leasingodawcy odpowiedniej wysokości rat. Po jego zakończeniu, może natomiast wykupić samochód. Jego cena powinna być wówczas znacznie niższa, niż wskazywałaby na to faktyczna wartość rynkowa. Wszystko odbywa się na ściśle określonych warunkach, determinujących cały proces od początku do końca. 

Taka forma posiada wiele zalet i przynosi zainteresowanym podmiotom sporo korzyści, co tłumaczy ich liczbę. Do pozytywnych stron leasingu możemy zaliczyć chociażby fakt, że w przypadku firm wszelkie opłaty z nim związane można wpisać do kosztów uzyskania przychodu, przez co naliczany podatek może być dużo niższy. Jednocześnie zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne, mogą czerpać korzyści z dodatkowych benefitów, takich jak chociażby darmowe serwisy, lub auto zastępcze na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Dość oczywistym dobrodziejstwem jest również to, że leasing pozwala rozłożyć finansowanie w czasie, bez konieczności angażowania dużych środków za jednym zamachem. Do tego celu nie potrzebna jest też żadna zdolność kredytowa, ani majątkowe zabezpieczenia. Formalności natomiast są proste i nieskomplikowane. Warto wspomnieć także, że dostępność ofert leasingu jest naprawdę szeroka, a najkorzystniejszą dla siebie można sprawdzić na stronie takiej jak https://kalkulator.vwbank.pl/seat, lub na wielu innych witrynach porównujących rynek. Na koniec pozostaje pytanie – kiedy warto wybrać tę opcję?

Kiedy wziąć pod uwagę leasing?

Nad skorzystaniem z tej formy finansowania warto się zastanowić przede wszystkim wtedy, gdy koszty zakupu samochodu mogłyby być zbyt przytłaczające, aby zrealizować go w jednej, zwykle gotówkowej transakcji. Leasing pozwala bowiem rozbić wydatek na wspomniane już wcześniej raty. Wówczas przedsiębiorca, lub osoba fizyczna, nie odczuwa go aż tak dotkliwie, a czasami wręcz nie zauważa jego wpływu na generalny rozrachunek zysków i strat. Stanowi to jednocześnie jedną z głównych zalet leasingu, wymienioną pośród wielu innych w poprzednim akapicie. 

Z leasingu warto skorzystać również wtedy, gdy nie posiada się zdolności kredytowej. Jego uzyskanie jest dużo łatwiejsze od kredytu i nie wymaga aż tak solidnego zaplecza majątkowego. Wiele firm oferujących te usługi, oczekuje jedynie dotrzymywania zobowiązań i nie wnika za zbyt szczegółowo w kondycję portfela klienta. Jeżeli zatem jest się pewnym, że podoła się deklaracjom, to w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak rzeczywiście zakupić auto w leasingu. Jeszcze innym motywatorem może być sama dogodność formalna, która nie ogranicza klienta przy podejmowaniu decyzji. Może on zakupić w leasingu całą flotę samochodów i jeżeli tylko będzie odpowiedzialnie podchodził do zapisów umowy, to jej założenia nie powinny wpłynąć negatywnie na jego finanse. Dlatego też leasing będzie idealny w sytuacji, gdy duża firma chce zachować swoją płynność i prowadzić skuteczny rozwój. Wszystko to jedynie przykłady, a powodów do skorzystania z leasingu może być znacznie więcej. Z całą pewnością jest to opcja warta uwagi.

Podziel się z innymi!