/W jaki sposób należy się ubiegać o odszkodowanie, w wyniku poniesienia przez kogoś szkody?

W jaki sposób należy się ubiegać o odszkodowanie, w wyniku poniesienia przez kogoś szkody?

Zgodnie z obowiązującym prawem, każda osoba, które poniosła szkodę w wyniku działania osoby trzeciej, ma prawo domagać się od niej zadośćuczynienia bądź odszkodowania. W przypadku zdarzeń komunikacyjnych odszkodowania wypłacane są przez firmy ubezpieczeniowe z polisy sprawcy. Niekiedy trzeba jednak działać na własną rękę.

Odszkodowanie z polisy OC

System obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych wymusza na właścicielach pojazdów wykupywanie polis OC. W przypadku, gdy kierujący takim pojazdem wyrządzi komuś szkodę, poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie za straty materiale i osobowe. Wniosek o wypłatę świadczenia należy składać w firmie ubezpieczeniowej sprawcy. W sytuacji, gdy wysokość odszkodowania jest zaniżona, można napisać reklamację, lub dochodzić swych racji w sądzie.

Skierowanie sprawy do sądu

Wybierając drogę sądową, warto pomyśleć o adwokacie specjalizującym się w tego rodzaju sprawach. Informacje na temat jednego z takich specjalistów znaleźć można choćby na witrynie https://www.adwokat-figzal.pl/sprawy-cywilne/odszkodowania-i-zadoscuczynienia/. Prawnik nie tylko zajmuje się sporządzaniem pism procesowych i roszczeniowych, ale może także reprezentować swojego klienta przed sądem. W pomocy adwokata warto także korzystać w przypadku spraw cywilnych, poza obszarem ubezpieczeń. Dotyczyć mogą one m.in. zniszczenia mienia czy też uszkodzenia ciała podczas prowadzenia czynności życia prywatnego. Samodzielne prowadzenie tego rodzaju spraw wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego warto powierzyć je fachowcom.

Podziel się z innymi!