/W jaki sposób należy przygotować się do pierwszego wyjazdu poza Unię Europejską?

W jaki sposób należy przygotować się do pierwszego wyjazdu poza Unię Europejską?

Strefa Schengen, po latach zamknięcia i braku możliwości wyjazdu zagranicznego, otworzyła wielu ludziom z byłego bloku wschodniego okno na świat. A dokładniej na Unię Europejską, gdzie można swobodnie podróżować na podstawie ważnego dowodu osobistego. Do innych państw wyjeżdża się na podstawie innego dokumentu – paszportu. To jednak nie koniec formalności. Co trzeba sprawdzić przed wyjazdem do kraju spoza UE?

Krok 1 – wyrobienie paszportu

W celu wykonania tego dokumentu trzeba przede wszystkim wypełnić wniosek o jego wydanie i złożyć do właściwego urzędu. Najczęściej odpowiadają za to urzędy wojewódzkie. Ubiegać się o to mogą tylko osoby pełnoletnie po uiszczeniu odpowiedniej opłaty (pełna opłata wynosi 140 zł, jednak istnieją ulgi obniżające tę cenę). Jak to bywa w przypadku wyrabiania dokumentów, potrzebne będą także zdjęcia do paszportu. Według wytycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, są to fotografie o wymiarach 35 × 45 mm, z dobrze widoczną twarzą bez żadnych dodatków. Cały proces uzyskania uprawnień do przekraczania granic zajmuje do 30 dni, co warto wziąć pod uwagę.

Krok 2 – dodatkowe zobowiązania

Nie z każdym krajem Polska ma podpisaną umowę międzynarodową o ruchu bezwizowym. Na podróż do krajów takich jak Rosja czy USA trzeba uzyskać odpowiednią wizę, w zależności od celu wyjazdu. Dodatkowo trzeba się zorientować, czy w danym państwie uznawana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czy trzeba będzie wykupić dodatkowe pakiety. Można to zrobić zarówno u rodzimych firm, jak i skorzystać z oferty tamtejszych ubezpieczalni.

Podziel się z innymi!