/Rodzaje olejów silnikowych – jak wybrać ten najlepszy?

Rodzaje olejów silnikowych – jak wybrać ten najlepszy?

Każdy właściciel samochodu musi pamiętać o regularnej wymianie oleju w silniku. Częstotliwość, z jaką należy wykonywać tą czynność, uzależniona jest od stanu jednostki napędowej oraz ilości pokonywanych kilometrów. Przed udaniem się do mechanika warto dowiedzieć się, jaki olej wybrać, by zapewnić silnikowi najlepsze smarowanie, oczyszczanie i chłodzenie.

Oleje mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne

Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje olejów silnikowych. Produkty mineralne dedykowane są dla starszych samochodów. Ich najważniejszą zaletą jest to, że nie obciążają uszczelnienia jednostki napędowej. Podstawowe wady to szybki spadek lepkości i wydajności. Drugą grupę stanowią oleje półsyntetyczne. Charakteryzują się lepszą jakością i odpornością na starzenie. Osoby, które szukają produktów najwyższej jakości, powinny zdecydować się na produkty syntetyczne, które nie tracą swej lepkości przez długi czas, a dodatkowo dobrze znoszą obciążenia termiczne. Właściciele aut amerykańskich lub azjatyckich mogą sięgnąć po takie oleje, jak te dostępne na stronie https://liquimoly.sklep.pl/423-131-special-tec-aa-5w-20.html

Lepkość oleju

Poszukując najlepszych olejów silnikowych, należy zwrócić uwagę na ich lepkość. Parametr ten określa opory oleju przed płynięciem i oznaczany jest za pomocą dwóch cyfr oraz litery. W sprzedaży dostępne są produkty oznaczane m.in. symbolem 5W-40, gdzie 5W oznacza lepkość w niskich temperaturach, a 40 lepkość w wysokich temperaturach. Niższa wartość oznacza mniejsze opory oleju, co przekłada się na mniejsze spadki mocy. Oleje o wyższej lepkości z kolei lepiej zabezpieczają silnik przed zużyciem. 

Podziel się z innymi!