/Rodzaje kieliszków – jakie szkło do jakiego alkoholu?

Rodzaje kieliszków – jakie szkło do jakiego alkoholu?

Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju kieliszków – są one przeznaczone do podawania w nich różnych typów alkoholu. Warto więc wiedzieć, które szkło jest do którego alkoholu – dzięki temu można zrobić bardzo dobre wrażenie na swoich gościach i uniknąć towarzyskie faux pas.

Pojemność 25 ml kieliszków do wódki to najbardziej popularny rodzaj – czystą wódkę serwuje się w kieliszkach bez nóżki, natomiast zazwyczaj wódki gatunkowe można również podać w kieliszkach z nóżką.
Szampana podaje się w kieliszkach, które są smukłe i zwężają się ku górze, utrzymane na wysokiej nóżce. Wino białe podaje się w mniejszych kieliszkach niż wino czerwone. Zwyczajowo również kieliszki przeznaczone do wina czerwonego mają krótką nóżkę, w przeciwieństwie do kieliszków skierowanych do wina białego.
Kieliszki do koniaku oraz brandy przypominają swoim wyglądem tulipana – mają zawsze krótką nóżkę oraz są zwężane ku górze. Kieliszki do likierów są małe i posiadają czaszę rozchodzącą się u góry, zazwyczaj mają też długą, ale stosunkowo grubą nóżkę.

Whisky najlepiej serwować jest w szklankach o grubym dnie oraz kształcie walca. Ten rodzaj szklanek można również stosować do finezyjnych drinków.

Wybierać szkło do danego alkoholu warto jest również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu kieliszka i szklanki. Powinny być one nieskazitelnie czyste oraz po umyciu wytarte miękką szmatką i wypolerowane do połysku. Warto również uważać na nieestetyczne odbicia palców na szkle – warto więc kieliszki trzymać od dołu, a nie za samą czaszę podczas podawania alkoholu.

Artykuł napisany we współpracy ze sklepem oferującym arykuły szklane – Metglass.

Szukasz dużych wazonów do kwiatów? Sprawdź ofertę sklepu.

Podziel się z innymi!