/Rehabilitacja dzieci – czym się różni od tej dla dorosłych?

Rehabilitacja dzieci – czym się różni od tej dla dorosłych?

Przeprowadzenie rehabilitacji u dziecka jest czasami koniecznością już od urodzenia, jak też może mieć miejsce w latach późniejszych. Jej celem jest nauka prawidłowych wzorców ruchowych, a także umożliwienie dziecku zdobycia jak największej sprawności. Dlaczego należy się z tym udać do specjalisty od rehabilitacji dzieci i jak może on pomóc?

Terapia indywidualnie dopasowana

Dzieci, których narządy ruchu dopiero się rozwijają, wymagają odpowiedniego wsparcia prawidłowego funkcjonowania ich mięśni, kości czy stawów. Rehabilitacja jest tu idealnym rozwiązaniem, a często jest po prostu niezbędna. Ważne jest przy tym, żeby metody były idealnie dobrane do potrzeb, wieku oraz możliwości dziecka. W pracy z najmłodszymi wykorzystywane są choćby kinezyterapia i fizykoterapia. Pierwsze z nich to inaczej gimnastyka lecznicza, fizykoterapia, to z kolei terapia przy wykorzystaniu różnego rodzaju bodźców zewnętrznych (np. światło, muzyka, ultradźwięki oraz pole magnetyczne). Takie rodzaje rehabilitacji dla dzieci są dostępne m.in. tu https://familymedica.waw.pl/rehabilitacja/dla-dzieci/.

Nauka poprzez zabawę – idealna dla maluchów

Praca z dziećmi wymaga odpowiedniego podejścia oraz usposobienia. Maluchy chętniej uczestniczą w rehabilitacji, jeśli jest ona przeprowadzona przez uśmiechniętą i miłą osobę (co nie ma takiego znaczenia u dorosłych). Rehabilitanci powinni być więc cierpliwi, weseli oraz po prostu lubić pracę z najmłodszymi. Starsze pociechy nie zawsze też mają ochotę współpracować przy ćwiczeniach i tutaj idealne są wszelkie metody, które wykorzystują do rehabilitacji zabawę. A wtedy taka terapia przynosi znacznie lepsze efekty.

Podziel się z innymi!