/Procedury higieny w placówkach medycznych

Procedury higieny w placówkach medycznych

Każdy z nas na co dzień przebywa w różnych budynkach, które stanowią zamknięte przestrzenie wykorzystywane do rozmaitych celów. Niektóre z nich z racji na swoją rolę, wymagają szczególnej dbałości o zachowanie należytej higieny. Do takich miejsc zaliczają się placówki medyczne takie jak szpital, z których na co dzień korzystają osoby chore oraz lekarze i personel medyczny. 

Aby panował w nich odpowiedni porządek i czystość, respektowane są w nich są wyjątkowo restrykcyjne procedury. Ich przestrzeganie jest bardzo ważne, dlatego wszyscy powinni je dobrze znać, a materiały o nich informujące powinny być rozmieszczone po całym budynku. Co trzeba wiedzieć o zasadach panujących w szpitalach i innych obiektach medycznych?

Jak dba się o higienę w szpitalach?

Jeśli chodzi o szeroko pojętą higienę szpitalną, to zdecydowanie najważniejszym zagadnieniem w jej przypadku jest stosowanie środków ochrony osobistej i zbiorowej, do których należą produkt takie jak rękawiczki, czy maseczki. Dzięki nim zapobiega się przeniesieniu na inne osoby biologicznych czynników chorobotwórczych. Jest to szczególnie ważne na oddziałach chorób zakaźnych. Poza tym każde pomieszczenie w szpitalu powinno być często myte i dezynfekowane, zwłaszcza jeśli służy ono do przyjmowania pacjentów, lub wykonywania różnorodnych zabiegów. 

W przypadku każdej sali operacyjnej ważna będzie również sterylizacja nie tylko samego wnętrza, ale także narzędzi chirurgicznych. W realizacji tych wszystkich działań pomóc mogą prężnie działające firmy, w sposób profesjonalny zajmujące się sprzątaniem placówek medycznych. 

Podziel się z innymi!