/Powody dla których warto pić yerba mate

Powody dla których warto pić yerba mate

Yerba mate to suszone liście oraz patyczki ostrokrzewu paragwajskiego. Największe plantacje tej rośliny znajdują się w Argentynie, Brazylii oraz Urugwaju. W Europie poznano ją dopiero w XVII wieku. Yerba mate zwyczajowo pije się z kubka wykonanego z tykwy. Miłośnicy tego napoju preferują jednak kubki ceramiczne, czasem drewniane. 

Właściwości odżywcze ostrokrzewu

Napar z yerba mate, który dostępny jest na stronie https://ellatinoshop.com/, cieszy się powodzeniem przede wszystkim za sprawą swoich cech pobudzających. To one sprawiają, że herbatę stosuje się wymiennie z kawą. Zawiera ona bowiem nie tylko niewielką ilość kofeiny, ale również witaminy i mikroelementy, które dzięki płynowi szybko rozchodzą się po organizmie. Uznaje się, że pod tym względem yerba mate jest znacznie bogatsza niż choćby zielona herbata.

Najważniejsze z właściwości prozdrowotnych yerba mate:

– napar stymuluje pozytywnie pracę układu nerwowego,

– usprawnia pamięć i koncentrację,

– obniża ciśnienie krwi,

– rozluźnia spięte mięśnie,

– daje uczucie sytości,

– niweluje zmęczenie.

Yerba charakteryzuje się dużą zawartością substancji odżywczych, zawiera witaminy z grupy B, C, E, magnez, cynk, żelazo, wapń, fosfor, potas, uzupełniając w ten sposób dzienne zapotrzebowanie  organizmu. Zawiera też kwas chlorogenowy – przeciwutleniacz. To za jego sprawą obniża się w organizmie poziom glukozy we krwi, kwas wspomaga również odchudzanie. Roślina dzięki zawartości mateiny przyspiesza przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej, zalecana jest osobom dbającym o szczupłą sylwetkę. 

Podziel się z innymi!