/Podstawowe maszyny i narzędzia do obróbki drewna

Podstawowe maszyny i narzędzia do obróbki drewna

Tradycyjne narzędzia wykorzystywane podczas pracy z drewnem

Drewno to materiał wykorzystywany przez człowieka od wieków. Do jego obróbki stosuje się zarówno tradycyjne ręczne narzędzia, jak i nowoczesne maszyny zasilane energią elektryczną. Wśród tradycyjnych narzędzi na wyróżnienie zasługują piły. Wyróżnia się kilka rodzajów pił, które stosowane są w zależności od rodzaju drewna, a także rezultatów, które pragnie się uzyskać. Największą popularnością cieszą się ramówki. Są to narzędzia przystosowane do wycinanie desek z belek drewnianych. Ich charakterystyczną cechą są ostrza o dużych zębach. Odmianą piły ramowej jest włośnica, która pozwala na precyzyjne wycinanie skomplikowanych kształtów.

Podczas obróbki drewna wykorzystuje się także płatnice, otwornice i grzbietnice. Do modelowania drewnianych elementów od wieków używa się dłut. W zależności od potrzeb stosuje się dłuta rzeźbiarskie bądź budowlane. Do tradycyjnych narzędzi zaliczyć trzeba też tarniki. Są to pilniki do drewna, których powierzchnia cierna jest płaska, półokrągła, okrągła lub trójkątna. Narzędzia o różnych kształtach pozwalają dotrzeć nawet do trudnodostępnych zakamarków i zagłębień.

Nowoczesne maszyny i urządzenia

Postęp technologiczny wymusił stworzenie bardziej wydajnych i zaawansowanych technicznie urządzeń przeznaczonych do obróbki drewna. Do najbardziej znanych i najczęściej wykorzystywanych zaliczyć należy frezarki oraz łupiarki do drewna. Pierwsze z wymienionych pozwalają uzyskać pożądany kształt drewnianego elementu poprzez zdejmowanie nadmiaru materiału. Jeśli chodzi o łupiarki, wykorzystuje się je do rozdrabiania drewnianych elementów i uzyskiwania mniejszych szczap, które mogą służyć np. jako opał do kominka. W sytuacji, gdy potrzebna jest duża wydajność, można sięgnąć po piły stołowe i taśmowe, a także profesjonalne przecinarki do drewna. Te i inne urządzenia znaleźć można m.in. na stronie https://www.km-maszyny.pl/.

W celu oczyszczenia i wyrównania drewnianej powierzchni, użyć można papieru ściernego i tarników, bądź szczotkarek i dużych stołowych szlifierek. Zarówno jedno, jak i drugie urządzenie sprawdza się podczas prac wykończeniowych. Wycinanie otworów i nadawanie obrabianym elementom określonego kształtu umożliwiają z kolei wiertarki poziome oraz wyrzynarki stołowe do drewna. Podczas obróbki drewna przydają się także stoły stolarskie. Profesjonalne stoły wyposażone są w solidny blat, a także dociski i imadła z masywną prowadnicą, umożliwiające trwałe zamocowanie obrabianego elementu. 

Podziel się z innymi!