/Od czego powinien zależeć wybór firan?

Od czego powinien zależeć wybór firan?

Urządzasz mieszkanie? A może chcesz odświeżyć nieco wygląd wnętrza? Pomyśl o ciekawej aranżacji okna. Jeśli należysz do grona miłośniczek firan, to z pewnością na nie się zdecydujesz. Od czego uzależnić ich wybór?

Styl wnętrza

Jeśli masz nowoczesny, minimalistyczny dom, sprawdzą się gładkie, delikatne modele, które ładnie rozświetlą, ale nie będą przytłaczały. Polecana tkanina to woal, gipiura oraz organtyny.  Idealne będą także firany rzymskie. Są praktyczne i eleganckie. W pokojach w stylu rustykalnym ciekawą propozycją będą z kolei te wykończone delikatnymi haftami lub przypominające dawne dziergane na szydełku.

Sposób montowania

Na samym początku dobrze jest też rozważyć, w jaki sposób firanki będą mocowane. Możliwości jest naprawdę wiele. Tradycyjne żabki, przelotki, szelki, czy specjalnej taśmy marszczące. To nie tylko kwestia estetyki. Pozwoli to na prawidłowy pomiar wielkości potrzebnej tkaniny. W przypadku standardowych okien można zdecydować się na firanki gotowe, które są już odpowiednio wykończone. Jeśli jednak są one szersze lub mniej typowe najlepiej będzie kupić je na metry i oddać do wykończenia.

Jak wybrać wymiar?

W zależności od sposobu jej zamontowania zwykle potrzeba od 2 do 2,5 szerokości otworu okiennego, aby całość wyglądała efektownie. Jeśli marszczenia mają być bardziej wyraźne lub znajdują się na przelotkach, tkaniny powinno być więcej. W pozostałych wypadkach około 2 szerokości powinno wystarczyć. Zwróć także koniecznie uwagę na długość. O ile ze zbyt długimi możesz coś zrobić, o tyle za krótkie będą nieestetyczne.

Podziel się z innymi!