/Najczęstsze objawy koronawirusa

Najczęstsze objawy koronawirusa

Pandemia koronawirusa opanowała już niemal cały świat. Każdego dnia wychodząc z domu staramy się dbać o swoje bezpieczeństwo, przestrzegając obowiązujących zasad sanitarno-epidemiologicznych. Niestety żadne zabezpieczenie nie daje nam 100% ochrony przed zarażeniem. W przypadku tej odmiany koronawirusa, najważniejsza jest szybka i skuteczna diagnostyka COVID-19.

Nauczmy się prawidłowo odczytywać sygnały, które wysyła nam nasz organizm

Jeżeli mieliśmy kontakt z osobą zarażoną, bądź poczujemy się źle, monitorujmy na bieżącą swój stan zdrowia. Wirus inkubuje się nawet do dwóch tygodni, w tym czasie zwracajmy szczególną uwagę czy nie występują u nas objawy takie jak:

– wysoka gorączka

– ostry kaszel

– duszności i trudności z oddychaniem

– ból lub ucisk w klatce piersiowej

– zmęczenie

– ból mięśni

– uporczywy ból głowy

– utrata węchu i smaku

Symptomy te mogą oznaczać, że ulegliśmy zakażeniu koronawirusem. W takim przypadku zachowajmy spokój i bezzwłocznie skontaktujmy się z najbliższym inspektoratem sanitarnym. Po telefonicznej konsultacji, pracownicy skierują nas do punktu poboru wymazów, w którym wykwalifikowani pracownicy opierając się na szybkich testach na COVID-19, w krótkim czasie zdiagnozują czy jesteśmy chorzy. Po uzyskaniu wyników, musimy dostosować się do przekazanych przez pracowników służby zdrowia wytycznych. Jeżeli wynik naszego testu okaże się pozytywny, pamiętajmy aby poinformować wszystkich, z którymi mieliśmy kontakt, aby również zgłosili się do sanepidu bądź sami udali się samochodem do punktu drive-thru, w którym pobrany zostanie wymaz.

Podziel się z innymi!