/Na jakiej podstawie odbywa się wycena nieruchomości?

Na jakiej podstawie odbywa się wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości to oszacowanie jej wartości rynkowej lub odtworzeniowej. Jest niezbędna w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu pod hipotekę, sprzedaży lub podziału majątku. W takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnej wyceny przez rzeczoznawcę majątkowego. Sporządza on operat szacunkowy, który zawiera zazwyczaj opis stanu prawnego nieruchomości, stanu techniczno-użytkowego oraz otoczenia i ogólnego zagospodarowania przestrzeni.

Jakie czynniki mają wpływ na wartość nieruchomości? 

Na wartość nieruchomości wpływ ma przede wszystkim rodzaj nieruchomości, czyli czy jest mieszkanie, dom czy lokal użytkowy. W przypadku mieszkania bardzo istotne jest także jego usytuowanie w budynku, a dokładniej to, na którym piętrze się ono znajduje. Operat szacunkowy zawiera także niezbędne informacje dotyczącą rozkładu funkcjonalnego, czyli liczby i rodzaju pomieszczeń. Na wartość ma ogromny wpływ także rok budowy, standard wykończenia oraz ogólny stan budynku.

Wycena zawsze opiera się w odniesieniu do rynku, na jakim się ona znajduje. Dlatego wcześniej warto zrobić ogólne rozeznanie na rynku nieruchomości przez przeglądniecie aktualnych ogłoszeń z najbliższej okolicy. Trzeb jednak pamiętać, że jest to tylko szacowana wartość, ponieważ dokładnych wyliczeń może dokonać jedynie rzeczoznawca majątkowy. W tym celu warto znaleźć sprawdzone biuro nieruchomości Poznań jest jednym z miast, w którym można skorzystać z profesjonalnych usług wykwalifikowanego i doświadczonego rzeczoznawcy. 

Podziel się z innymi!