/Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie komputera?

Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie komputera?

W dzisiejszych czasach większość ludzi korzysta z komputerów przenośnych, zwanych potocznie laptopami lub notebookami. Wiele osób kupuje tego typu urządzenia dostępne na półkach sklepowych, nie zwracając w ogóle uwagi na ich parametry. To ogromny błąd, bo od podzespołów zależy wydajność i komfort użytkowania sprzętu. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla osób wykorzystujących go do pracy, np. tworzenia grafiki internetowej czy projektowania wnętrz. Na co zatem powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas zakupu nowego laptopa?

Procesor, RAM i bateria – to ma znaczenie

W pierwszej kolejności należy się porządnie zastanowić, do czego głównie będzie nam służył komputer – czy do przeglądania internetu i multimediów, czy do grania w gry, czy może do pracy w biurze. Odpowiedź na tak postawione pytanie pozwoli nam właściwie przeanalizować podzespoły zainstalowane w dostępnych powszechnie urządzeniach.

Najważniejsze parametry to:
– procesor – aby komputer działał szybko i sprawnie, powinniśmy kupić laptop z procesorem firmy AMD lub Intel. Te pierwsze instaluje się głównie w komercyjnych sprzętach z niższej półki, a te drugie – w bardziej zaawansowanych konstrukcjach. Jeśli zależy nam na korzystaniu ze specjalistycznych programów, najlepiej będzie się zdecydować na procesor Intel Core i-5 lub i-7.
– bateria – jeśli chodzi o taki parametr jak bateria laptop bez tego elementu przestaje być sprzętem mobilnym, a staje się zwykłym komputerem stacjonarnym (konieczność podłączenia do sieci). Dlatego decydujmy się na urządzenia z dobrą i długowieczną baterią. Z całą pewnością doskonałym przykładem jest Apple komputer, ceniony właśnie z powodu znakomitych właściwości mobilnych.
– karta graficzna – do codziennego korzystania z laptopa wystarczy zintegrowana, a do poważnego grania w gry najlepsze są modele dedykowane, zapewniające dużą wydajność.
– RAM – pamięć powinna mieć pojemność minimum 4 GB, a najlepiej 8 lub nawet 16 GB.

Podziel się z innymi!