/Kraje w Europie produkujące najlepsze wina

Kraje w Europie produkujące najlepsze wina

Europa jest centrum winiarskiego świata. To tutaj znajduje się największe skupisko państw produkujących ten niezwykły trunek już od zarania dziejów. Najpopularniejsze regiony corocznie przyciągają turystów i koneserów do odwiedzin winnic oraz degustacji swoich wyrobów. W niektórych rejonach tradycja przerodziła się w sztukę osławioną na całym świecie.

Pierwsze wina produkowano już w Starożytnym Egipcie, a dopiero później produkcja rozprzestrzeniła się w stronę Europy do Starożytnej Grecji, Rzymu i w końcu Hiszpanii, Francji i Niemiec. Trunek ten powszechnie używano w chrześcijaństwie do obrzędów religijnych, ale również jako napój serwowany w arystokratycznych domostwach. Przenoszona od pokoleń tradycja sprawiła, że to wina europejskie są najbardziej rozpoznawalne.

Top 3 państw z najlepszymi winami

Poświęcenie wielu lat na odnalezienie najlepszego dopasowania sprawiło, że Francja jest numerem jeden w produkcji win. Są wyznacznikami stylu i wzorem do naśladowania dla wielu winiarzy. Co ciekawe w tym kraju nie istnieje podział win na słodkie i wytrawne, klasyfikacja natomiast oparta jest na regionach pochodzenia i jakości.

Kolejnym wartym uwagi krajem są Włochy. Ich winiarska historia sięga już czasów starożytności i towarzyszy rodowitym mieszkańcom przy codziennych posiłkach. W kraju tym produkowanych jest około 2 tysięcy odmian winogron. Obok Włoch równie popularna jest Hiszpania, która posiada największe winnice na całym świecie. Wina hiszpańskie znane są ze względu na dużą różnorodność, a najpopularniejsze to sherry i cava.

Podziel się z innymi!