/Koszty związane z pogrzebem

Koszty związane z pogrzebem

Śmierć bliskiej osoby – czy to z przyczyn naturalnych, czy z powodu nagłego zdarzenia losowego – jest przeżyciem wyjątkowo bolesnym oraz trudnym do przejścia. Trzeba jednak koniecznie zadbać o zorganizowanie uroczystego pogrzebu w celu ostatecznego pożegnania zmarłego. Proces ten wiąże się zazwyczaj nie tylko z załatwianiem licznych formalności, ale również z całkiem sporym wydatkiem finansowym. Z niniejszego artykułu dowiemy się, ile orientacyjnie trzeba zapłacić za poszczególne usługi związane z pochówkiem.

Lokalizacja to istotny czynnik, ale nie jedyny

Ogólny koszt organizacji pogrzebu w ogromnej mierze zależy od konkretnej lokalizacji. W dużych ośrodkach miejskich ceny są przeważnie nawet kilkakrotnie wyższe aniżeli w niewielkich miasteczkach, a tym bardziej wsiach. Te różnice wynikają głównie z wysokości opłat cmentarnych, w tym zwłaszcza opłaty za placówkę pod grób – wynosi ona od 1000 zł do maksymalnie 6000-7000 zł. Bardzo dużą część kosztów stanowią ponadto wydatki związane bezpośrednio z usługami domu pogrzebowego. Zaliczamy do nich:

– odebranie ciała z domu lub szpitala i przewiezienie go do chłodni – około 300-600 zł (istotną rolę odgrywa tutaj odległość)

– przygotowanie zwłok do pochówku (mycie, czesanie, wykonanie makijaży, ubranie itp.) – 200-500 zł

– przechowanie ciała w chłodni – ok. 50-100 zł

– przewóz trumny do świątyni i na teren cmentarza, opuszczenie do grobu i zasypanie go – minimum 1000 zł, maksimum 2000 zł

Oprócz tego należy liczyć się z koniecznością zakupu trumny (800-10 000 zł – w zależności od rodzaju materiału oraz poziomu wykończenia), wykonania pomnika (3000-6000 zł), wniesienia standardowych opłat kościelnych, a także opcjonalnie zorganizowania stypy dla rodziny i znajomych (co najmniej kilkadziesiąt złotych na osobę). W przypadku kremacji koszty są oczywiście znacznie niższe – niekiedy nawet o połowę. Jeśli zależy nam na sprawnym i w miarę tanim zorganizowaniu pochówku, powinniśmy zastanowić się nad skorzystaniem z usług tego poznańskiego domu pogrzebowego: https://www.pogrzebpoznan.pl.

Podziel się z innymi!