/Kompresor śrubowy z osuszaczem, czy bez – jak dobrać urządzenie do naszych potrzeb?

Kompresor śrubowy z osuszaczem, czy bez – jak dobrać urządzenie do naszych potrzeb?

Kompresory to urządzenia powszechnie stosowane w bardzo wielu dziedzinach. Służą one m.in. do szybkiego pompowania opon, czyszczenia wszelkich urządzeń, czy też wprawiania w ruch układów pneumatycznych. Nazywa się je również sprężarkami i co warto wiedzieć, dzieli na kilka rodzajów. W związku z podziałem wybór może być różny i będzie zależał przede wszystkim od tego, jakie są nasze rzeczywiste potrzeby.

Jak dobrać kompresor?

Do najczęściej stosowanych kompresorów możemy zaliczyć tłokowe, spiralne, łopatkowe, a także śrubowe. Te ostatnie zdają się obecnie zyskiwać największą popularność. Ich zasada działania opiera się na pracujących śrubach, które zmniejszając przestrzeń wewnątrz komory, powodując kompresję powietrza. Je same możemy podzielić na olejowe oraz bezolejowe. Jeżeli zależy nam na szybszym czasie pracy, to z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na te pierwsze. W ich przypadku olej pełni zadanie oczyszczania, schładzania, smarowania, a także zabezpieczenia i ochrony sprężarki, a to wszystko składa się m.in właśnie na bardziej sprawne działanie. Jeżeli z kolei chcemy uniknąć ewentualnych zabrudzeń olejem, które mogą się pojawić chociażby w trakcie jego wymiany, to lepszym wyborem okaże się drugi typ. Dodatkowo taki kompresor może występować z osuszaczem lub bez niego.

Dobrej jakości sprężarka śrubowa z osuszaczem jest zazwyczaj elementem klimatyzacji, gdyż zapewnia ona skuteczne usuwanie wilgoci z powietrza pod ciśnieniem. Jeśli więc zależy nam na takiej funkcjonalności, powinniśmy się zaopatrzyć właśnie w nią. Brak osuszacza będzie oznaczał, że mamy do czynienia ze standardowym modelem. Takich różnic może być więcej i będą one wynikać również z innych rozwiązań konstrukcyjnych i podzespołowych. Odpowiedni dobór będzie ostatecznie zależał od tego, jakie zadanie ma dla nas pełnić kompresor. Przed nabyciem swojego egzemplarza warto więc dokładnie określić swoje oczekiwania.

Podziel się z innymi!