/Kilka zasad zdrowego żywienia koni

Kilka zasad zdrowego żywienia koni

Żołądek konia w stosunku do jego wielkości jest bardzo małych rozmiarów. Kwasy żołądkowe są produkowane nieustannie, dlatego koń musi bardzo często podjadać małe ilości pokarmu, najlepiej siano lub świeżą trawkę. Praktycznie zwierzę to spędza na jedzeniu od 16 do 20 godzin dziennie. Jeżeli wierzchowiec nie będzie miał dostępu do częstych posiłków, jeżeli nie będzie mógł co rusz podskubywać siana lub trawy, mogą pojawić się w jego przewodzie pokarmowym nadżerki, które po pewnym czasie przerodzą się we wrzodziejące rany i w końcowej fazie pojawi się nowotwór. Dlatego tak bardzo ważna jest odpowiednia troska o konia.

Co mu dać?

Koń powinien mieć stały dostęp do siana lub zielonej trawy. Najlepiej, gdy trawkę skubie sam bezpośrednio z darni, a siano zbiera z ziemi. Budowa anatomiczna wymusza opuszczenie głowy do samego dołu, wówczas wszystkie mięśnie są rozluźnione. Siano podawane w popularnych siatkach powoduje, iż głowa konia znajduje się w nienaturalnej pozycji, poza tym szarpie nią na boki, by wyciągnąć z siatki długie źdźbła. Prowadzi to do przeciążenia mięśni i stawów żuchwy i skroni, co powoduje ból i skutkuje bronieniem się konia przed założeniem wędzidła.

Siano to podstawowy pokarm dla konia, musi on więc być bardzo wysokiej klasy. Nie zawsze jesteśmy w stanie taki koniowi dostarczyć, zdarza się bowiem, że posiadane przez nas siano pochodzi z trawy, która rosła na wyjałowionej glebie. Żeby żywienie koni było prowadzone w sposób prawidłowy, musimy zadbać o pełnowartościowy pokarm dla niego, nie ograniczając się jedynie do trawy. Koń bardzo lubi chrupać marchewkę i jabłka, a także inne warzywa.

Mogą to być gotowe pasze przygotowane w taki sposób, iż będą zawierać w swoim składzie wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla konia. Szeroki wybór pasz pozwala nam na wyszukanie takiej, która będzie akurat odpowiednia dla naszego wierzchowca. Kupując gotową paszę, zwracamy uwagę na to, czy jest ona dla konia ciężko pracującego, czy takiego, który mało się męczy, albo takiego, który jest w trakcie leczenia, lub po chorobie bądź już jest stary, albo wychudzony. Wszystkie te aspekty bierzemy pod uwagę, gdyż dobór odpowiedniej paszy jest bardzo ważny i zawsze podajemy ją, wsypując do żłoba stojącego na ziemi, pamiętając o prawidłowej postawie wierzchowca. https://www.zywieniekoni.pl/wysłodki-buraczane/

 

 

Podziel się z innymi!