/Jakiego typu badania przeprowadza się w gabinecie optyka?

Jakiego typu badania przeprowadza się w gabinecie optyka?

Optyk jest osobą zajmującą się głównie wykonaniem okularów na podstawie recepty wypisanej przez lekarza okulistę oraz naprawą uszkodzonych szkieł czy oprawek. Do niedawna badania wzroku wykonywał wyłącznie okulista, jednakże teraz niektóre badania możemy wykonać także w gabinecie optyka. Coraz więcej salonów oferuje bezpłatne badania wzroku za pomocą nowoczesnych urządzeń, pozwalających na dokładne zdiagnozowanie wad wzroku i chorób oczu.

Badania u optyka

Jednym z badań wykonywanych w gabinecie optycznym jest badanie refraktometrem. Refraktometr jest urządzeniem, które poprzez wpuszczanie wiązki światła i analizę refleksów jest w stanie wykryć u pacjenta wady refrakcji. Badanie to jest krótkie i nie powoduje dyskomfortu u badanego. Pacjent musi jedynie patrzeć przez otwór w oddalony obiekt. Poza tym jest to metoda obiektywna.
Drugie z kolei badanie przeprowadza się przy użyciu foroptera (metoda subiektywna). Zadaniem pacjenta jest patrzenie na oddalony tekst, a optyk zadaje w tym czasie pytania, sprawdzając jednocześnie soczewki o różnej mocy. Badanemu zostaną potem przedstawione wyniki badania ostrości wzroku, a także zalecone mu zostaną (jeśli to konieczne) soczewki korygujących wadę.

Wystarczalność badań w gabinecie optycznym

Badanie wzroku w salonie optycznym jest wystarczające, jeżeli zależy nam tylko i wyłącznie na wykryciu i skorygowaniu wady wzroku. Optyk nie posiada wiedzy czy umiejętności potrzebnych do wykrycia chorób narządu wzroku. Dbanie o wzrok jest bez wątpienia ważne. Regularne wizyty u okulisty pozwolą na wykrycie groźnych chorób i wad oczu, poprawiając w rezultacie nasz komfort widzenia. Warto z tego skorzystać, zwłaszcza że wiele gabinetów oferuje bezpłatne badanie wzroku.

Podziel się z innymi!