/Jakie uprawnienia są potrzebne do prowadzenia ciężarówki?

Jakie uprawnienia są potrzebne do prowadzenia ciężarówki?

Praca jako kierowca ciężarówki to w ostatnich latach bardzo intratna posada. Zarobi zwiększyły się znacznie, poprawiły też same warunki zatrudnienia. Pracodawcy chętniej przyjmują osoby bez doświadczenia, które – podobnie jak starsi pracownicy – mogą liczyć na dobrze utrzymane auta. Sprawdzamy wobec tego, jak można wejść do grona kierowców zawodowych, jakie uprawnienia będą nam potrzebne na początek.

Znowu w szkole

By rozpocząć szkolenie się na kierowcę ciężarówki, musimy najpierw posiadać prawo jazdy kategorii B, czyli na auta osobowe. Jest to konieczne, nie można – tak jak kiedyś – zacząć od razu uczyć się na większe pojazdy. Do prowadzenia pojazdów powyżej 3,5 tony bez przyczep uprawnia nas kategoria C. Można ją zrobić w większości ośrodków szkolenia kierowców, które przygotowują też do pełnienia funkcji kierowcy zawodowego. Już posiadając ten typ uprawnień można z powodzeniem znaleźć pracę w tej branży. Wciąż jednak poza naszym zasięgiem będą ciągniki siodłowe.

Duże zarobki

Jeśli chcemy zarobić naprawdę duże pieniądze pracując jako kierowca, warto wybrać firmę prowadzącą przejazdy międzynarodowe. Tutaj jednak potrzebne będzie nam również prawo jazdy kat. C+E, czyli pozwalające prowadzić ciężarówki z przyczepami. Mowa tutaj również o naczepach, które zestawia się ze wspomnianymi wcześniej ciągnikami siodłowymi. Zestaw taki może osiągnąć masę nawet do 40 ton, co pozwala na przewiezienie bardzo dużej ilości towaru. Stąd właśnie w ten sposób najczęściej prowadzony jest transport na dalekie trasy, przekraczające tysiąc kilometrów.

Podziel się z innymi!