/Jakie dokumenty trzeba skompletować przed podróżą do Chin?

Jakie dokumenty trzeba skompletować przed podróżą do Chin?

Wyjazd za granicę zawsze wiąże się z dopełnieniem odpowiednich formalności. Najczęściej dotyczą one wymogu konkretnych dokumentów przy przylocie do obcego kraju oraz przy rejestrowaniu się po przybyciu na miejsce w celu na przykład załatwiania zezwolenia o pracę. Jeśli chodzi o sam proces przekroczenia granicy, w przypadku bardziej odległych krajów typu Chiny dokumentem uprawniającym do tego jest wiza.

Niezbędnik podróżnika

Niezależnie od tego, o jaki rodzaj wizy będziemy się starać (do wyboru jest na przykład wiza turystyczna, biznesowa, tranzytowa czy pracownicza), przy składaniu wniosku o wizę do Chin niezbędne są podstawowe dokumenty osobiste do przedłożenia ambasadzie chińskiej takie jak:

  • paszport – najwięcej wymogów dotyczy tego dokumentu. Sam paszport powinien być wciąż ważny przez co najmniej 6 kolejnych miesięcy od daty wpisanej na wniosku wizowym oznaczającej datę wyjazdu do Chin. Dodatkowo tak jak w przypadku każdej z wiz wymagana jest jedna wolna strona. Paszport musi być dostarczony w oryginale. Osoby posiadające inny paszport niż polski powinny przedłożyć przy składaniu wniosku także kartę pobytu.
  • zdjęcie paszportowe – jeśli paszport jest starszy niż 4 lata, koniecznie jest dołączenie zdjęcia biometrycznego, nie starszego niż 6 miesięcy
  • wniosek wizowy – powinien być dostarczony w oryginale, musi posiadać własnoręczny podpis (lub opiekuna w przypadku niepełnoletniego dziecka) oraz ma być wypełniony czytelnie
  • potwierdzenie rezerwacji pobytu
  • potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego w obie strony
  • zaświadczenie o stanie zdrowia

W przypadku różnego rodzaju wiz wymagane mogą być także inne dokumenty, przykładowo dla wizy studenckiej i firmowej będą to zaproszenia od uczelni czy firmy na terenie Chin.

Komplet wymaganych dokumentów należy przedłożyć w ambasadzie chińskiej w Warszawie. Jeśli zależy Ci na czasie i chcesz uniknąć kolejek, wiele firm oferuje swoje usługi pośredniczące. Warto np. sprawdzić ofertę biura WIZACENTER, którego formularz zgłoszeniowy możesz w szybki sposób wypełnić na stronie http://www.wizacenter.pl.

Podziel się z innymi!