/Jak zarejestrować firmę?

Jak zarejestrować firmę?

W dzisiejszych czasach coraz to więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności oraz zakładanie firmy, jednak szczególnie na początku sama rejestracja biznesu może przysporzyć o sporo zapytań oraz niepewności w kwestii wypełniania dokumentów. 

Wbrew pozorom, rejestracja firmy nie jest skomplikowana. Pierwszym podjętym krokiem powinien być zarówno pomysł jak i łatwa, oryginalna nazwa. Co jednak w momencie, gdy takowa jeszcze nie istnieje? Rejestrując firmę w urzędzie, nazwa nie jest wymogiem – na wniosku musi się znaleźć co najmniej imię i nazwisko właściciela działalności gospodarczej. 

Rejestracja w CEIDG-1

Złożenie wniosku CEIDG-1, czyli wpis lub zmiana wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, zgłoszenie płatnika składek ubezpieczeń społecznych w ZUS oraz zgłoszenie identyfikacyjne albo aktualizacyjne właściciela działalności do Urzędu Skarbowego. Wypełnienie formularza wymaga określenie przedmiotu działalności, miejsca prowadzenia, głównego adresu i daty rozpoczęcia działalności 

PKD

Ważną kwestią jest wybór właściwego PKD, czyli Polskiej Klasyfikacji Działalności. Będzie to miało wpływ na prawo do wykonywania danych czynności działalności gospodarczej, a także na wybór formy opodatkowania. 

Podejmując kolejne kroki, warto pamiętać o rejestracji firmy w Urzędzie Statystycznym, Urzędzie Skarbowym (dla celów VAT i podatku dochodowego), w ZUS (w oparciu o wniosek CEIDG-1), a także o zgłoszeniu do Państwowej Inspekcji Pracy i Sanepidu. 

Pomoc w rejestracji bądź przekształcaniu firm można też znaleźć na https://www.infopower.bydgoszcz.pl/rejestracja-i-przeksztalcenia-firm/

Opcja rejestracji przez internet

Najłatwiejszym sposobem, nie wymagającym wychodzenia z domu, jest rejestracja działalności poprzez internet. Można to zrobić za pomocą elektronicznego podpisu za pośrednictwem banku lub profilu zaufanego (do jego założenia wymagana jest weryfikacja danych) stworzonego w urzędzie lub znów, w jednym z banków. Aby założyć działalność przez internet wypełnić i podpisać należy formularz na stronie internetowej profilu zaufanego i wysłać wniosek. Potwierdzenie złożenia wniosku przyjdzie na wskazany adres e-mail. 

Podziel się z innymi!