/Jak zachęcić małego chłopca do kreatywnej zabawy?

Jak zachęcić małego chłopca do kreatywnej zabawy?

Wspieranie kreatywności dzieci to ważne zadanie w życiu każdego rodzica! Kreatywne osoby potrafią łatwiej rozwiązywać problemy oraz radzić sobie w nowych sytuacjach. Wspólne aktywności uczą maluchy również wyrażania ich emocji oraz budują poczucie własnej wartości.

Czego potrzebujecie do kreatywnej zabawy?

Aktywności podczas, których będziecie wykorzystywać Waszą wyobraźnię, nie wymagają specjalnych akcesoriów. Przydadzą się Wam jednak:

  • kolorowe kartki,
  • patyczki,
  • farby,
  • plastikowe klocki dla dzieci,
  • różnego rodzaju kredki,
  • kawałki materiałów oraz masy plastyczne.

Co ciekawe, nie potrzebujecie np. zwykłych pędzli, bo śmiało możecie wykorzystać gałązki, liście, różnej grubości nitki i sznurki albo kawałki starej gąbki. Kreatywna zabawa z dzieckiem polega bowiem m.in.na wychodzeniu z ogólnie przyjętych form wykorzystania różnych przedmiotów.

Zabawy wspierające kreatywność dziecka

Jednym ze sposobów na pobudzenie kreatywności jest budowanie konstrukcji. Plastikowe klocki dla dzieci można wykorzystać na wiele sposób. Spróbujecie ułożyć z nich nietypowe rzeczy. Sprawdźcie, czy uda się Wam stworzyć roboty, zwierzęta lub zupełnie nowe wynalazki. Czy z klocków można jedynie budować? Oczywiście, że nie! Podczas zabawy możecie przykleić do nich fragmenty pociętego obrazka i stworzyć puzzle! Inną opcją jest położenie kilku klocków obok siebie na kartce papieru i ich obrysowanie. Druga osoba otrzymuje takie obrazek i musi odpowiednio dopasować do niego elementy.

Kreatywność rozwijają także wszystkie zabawy związane z odgrywaniem ról, wspólne muzykowanie, gotowanie i dekorowanie jedzenia, a także wycieczki w ciekawe miejsca (np. na wystawę ilustracji dla dzieci). Nudzicie się w aucie? Możecie opowiadać historię. Każdy mówi jedno zdanie, a kolejna osoba rozwija akcję Waszej bajki. To mogą być naprawdę ciekawe opowieści!

Bawcie się dobrze!

Podziel się z innymi!