/Jak wybrać idealny drapak dla swojego kota?

Jak wybrać idealny drapak dla swojego kota?

Odruch drapania i ostrzenia pazurów jest w przypadku kotów bezwarunkowy i w żaden sposób nie należy go ograniczać bądź tłumić. Kot usuwa w ten sposób martwe części swoich pazurów, znaczy teren, a także… gimnastykuje się.

Kto posiada w domu kota, ten wie, że często potrafią przez to ucierpieć meble. Jak temu zapobiec? Kupić drapak, który będzie dla kota prawdziwym placem zabaw.

Drapak pokryty sznurem – odpowiedni opór

W przypadku drapaka niezwykle ważną sprawą jest materiał, z jakiego jest wykonany. Musi być on odpowiednio twardy (dawać silny opór pazurom – dzięki temu będzie dla zwierzęcia atrakcyjny), a przy tym umożliwiać wbicie w niego małych szponów. Idealnym materiałem jest sizalowy sznur, który koty wprost uwielbiają.

Może to być najzwyklejszy drapak, w postaci niewielkiego słupka pokrytego sznurkiem (z np. przymocowaną do niego zabawką). Takie akcesorium sprawdzi się w mieszkaniach, w których jest niewiele wolnego miejsca. Dobrym rozwiązaniem będzie wtedy również drapak-wieża. Jest to niewielki słupek pokryty sznurem, w środku którego znajdują się legowiska i tunele – zapewni to jeszcze większą ilość atrakcji dla zwierzaka.

Legowisko, drapak i małpi gaj w jednym

Koty domowe potrzebują jak największej ilości ruchu, szczególnie jeśli rzadko (lub prawie wcale) nie wychodzą na zewnątrz. O ile małe koty potrafią być dość mocno rozbrykane, tak starsze kocury trudno zmotywować do aktywności, co przekłada się z kolei na przybieranie na wadze oraz pogorszeniu stanu zdrowia. Z pomocą może tu przyjść drapak połączony ze strefą relaksu i kocim placem zabaw.

Słupki, hamaki, legowiska, dziuple, zabawki – w takich dużych drapakach jest wszystko, czego może potrzebować kociak. Dobrym przykładem są np. akcesoria dostępne na stronie: https://pociechowo.pl/kot/drapak-dla-kota. Dzięki ich różnej wielkości można łatwo dopasować je do wielkości swojego mieszkania.

Podziel się z innymi!