Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy właściciel lub zarządca budynku (mieszkalnego i użytkowego) ma obowiązek wdrożenia w nim tzw. instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Powinna ona obejmować szereg ścisłych wskazówek dotyczących prawidłowego postępowania w obliczu zaistnienia ognia. Wymogiem jest przy tym uwzględnienie specyfiki danego obiektu. Jeśli jesteśmy zainteresowani porządną instrukcją bezpieczeństwa pożarowego Warszawa to miasto, gdzie działa profesjonalna firma specjalizująca się w opracowywaniu tego rodzaju dokumentów.
Bez aktualizacji ani rusz
Stworzenie takiego dokumentu to niełatwe zadanie, ponieważ musi on zawierać mnóstwo szczegółowych informacji.
Do podstawowych zaliczamy m.in.:
- wykaz dostępnych w budynku urządzeń ochrony przeciwpożarowej (gaśnice, natryski itp.),
- metody poddawania ich przeglądom o charakterze konserwacyjnym,
- precyzyjne warunki ochrony wynikające bezpośrednio z kondycji technicznej budynku oraz prowadzonego tam procesu technologicznego (dotyczy to głównie zakładów przemysłowych),
- konkretne sposoby działania na wypadek wybuchu pożaru,
- warunki dotyczące ewakuowania ludzi znajdujących się wewnątrz,
- zadania i obowiązki w obrębie ochrony przeciwpożarowej nałożone na osoby zatrudnione,
- precyzyjny plan obiektu (łącznie z terenem przyległym i określeniem wysokości oraz liczby pięter).
Oprócz tego zaleca się, aby omawiana instrukcja wskazywała odległości od sąsiednich budynków i parametry pożarowe substancji łatwopalnych, pożądaną liczbę osób na każdej kondygnacji oraz trasy dojścia do dźwigów, hydrantów i ekip ratowniczych. Dodajmy, że niezwykle istotne jest aktualizowanie dokumentu minimum raz na dwa lata, tak aby gwarantował optymalną ochronę.