/Jak dbać o wentylację w mieszkaniu?

Jak dbać o wentylację w mieszkaniu?

Wentylacja pomieszczeń w domu czy mieszkaniu nie powinna polegać wyłącznie na otwieraniu okien, gdyż pozwala to osiągnąć chwilowy efekt. Z całą pewnością znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest zamontowanie wentylacji grawitacyjnej albo mechanicznej. Oba te systemy zapewniają bowiem komfort świeżego, a przede wszystkim czystego powietrza niezależnie od pory roku. Nie można jednak zapomnieć o dbaniu o nie – np. poprzez regularną wymianę filtrów. Znajdziemy je m.in. w ofercie tego sklepu internetowego: https://www.filterpoz.pl/klasy-filtrow/g-4/

Montaż instalacji to nie wszystko

Jeśli w naszym mieszkaniu zdecydujemy się na zamontowanie wentylacji grawitacyjnej, opartej na naturalnej wymianie powietrza, powinniśmy zadbać o właściwe rozmieszczenie nawiewników okiennych oraz ściennych, a także dobór odpowiednich kominków. Najlepiej sprawdzają się modele izolowane o średnicy 125 oraz 100 mm i minimalnej wysokości 50 cm, koniecznie ze szczelnymi przejściami dachowymi. Wystarczy je co jakiś czas czyścić.

Znacznie większej dbałości wymaga natomiast wentylacja mechaniczna, w tym szczególnie z odzyskiem ciepła (rekuperatorem). W tym przypadku konieczna jest bowiem okresowa konserwacja systemu i systematyczna wymiana filtrów odpowiedzialnych za absorbowanie zanieczyszczeń. Co prawda każdy producent filtrów powietrza stara się dbać o to, aby były to produkty najwyższej jakości, ale mimo wszystko ulegają one zużyciu w wyniku naturalnej eksploatacji.

Kolejnym warunkiem prawidłowego funkcjonowania wentylacji mechanicznej jest kontrola stanu technicznego wentylatora oraz wymiennika ciepła – warto to robić przynajmniej raz w roku. Weryfikacji podlegają również takie elementy, jak: czerpnia, wyrzutnia oraz kanały wentylacyjne. Powinny być one co jakiś czas czyszczone za pomocą zwykłej szczotki, a zimą dodatkowo należy z nich usuwać śnieg.

Podziel się z innymi!