/Jak czyścić dywany i wycieraczki?

Jak czyścić dywany i wycieraczki?

Wielu osobom czyszczenie dywanów i wycieraczek do butów kojarzy się z profesjonalnym sprzętem i specjalnymi chemikaliami. Nic bardziej mylnego. Zarówno jedne, jak i drugie możemy wyczyścić samemu domowymi sposobami. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wszelkie wykładziny w Waszym domu będą zachwycały czystością.

Czyść to sam!

Najpopularniejszym oraz najlepszym domowym środkiem do ich czyszczenia jest ocet. Zanim jednak zaczniemy czyścić nasz dywan domowymi środkami, powinniśmy go bardzo dokładnie odkurzyć. Następnie powinniśmy przygotować nasz środek, który wywabi brud. Aby pozbyć się świeżych plam, musimy przygotować pastę z łyżki octu oraz łyżki skrobi kukurydzianej. Taka mieszanka powinna być zostawiona na 24 godziny na plamie, a następnie odkurzona. Czasami przy trudniejszych zabrudzeniach proces ten trzeba będzie powtórzyć.

Maty i wycieraczki do butów to jeden z łatwiejszych sposobów na utrzymanie porządku w domach. Pochłaniają one bowiem brud, błoto i wilgoć, ale same też ulegają zanieczyszczeniom. Jak więc ją wyczyścić? Przed praniem wycieraczka powinna być dobrze wytrzepana lub odkurzona. W ten sposób pozbędziemy się nadmiaru piasku. Matę potem możemy wyczyścić szorując ją gąbką lub szczotką.

Najlepiej użyć do tego płynów do prania dywanów. Ten proces jest jednak czasochłonny i męczący. Łatwiejszym sposobem, który jednak nie jest możliwy dla każdego, jest użycie odkurzacza piorącego. W tym przypadku matę spryskujemy specjalnym środkiem, który pozostawiony na kilka minut rozpuszcza zanieczyszczenia. Następnie powinniśmy usunąć płyn za pomocą odkurzacza.

Podziel się z innymi!