/Farby przemysłowe – zastosowanie i charakterystyka

Farby przemysłowe – zastosowanie i charakterystyka

W sklepach budowlanych znajdziemy szeroki wybór farb. Jednym z rodzajów są farby przemysłowe, których głównym zadaniem jest ochrona malowanej powierzchni przed różnymi czynnikami. Jakie jest ich zastosowanie? Czym się charakteryzują? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poniższym artykule.

Co warto wiedzieć o farbach przemysłowych?

Farby przemysłowe to taki rodzaj farb, które przede wszystkim zabezpieczają pokrytą nimi powierzchnię. Może to być beton, metal, drewno oraz różnego rodzaju posadzki, narażone na działanie niekorzystnych i uciążliwych czynników – promieniowanie słoneczne, opady, wilgoć czy też skrajne temperatury. Mogą chronić również przed niebezpiecznymi środkami chemicznymi, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Cechują się także tym, że skutecznie zapobiegają pojawieniu się korozji.

Jednym z rodzajów farb są farby alkidowe- najczęściej stosowane jako farby antykorozyjne. Są one odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Znajdziemy także wersje epoksydowe, które są dwuskładnikowe i wytwarzane z żywicy epoksydowej i utwardzacza. Tworzą twardą i wytrzymałą powłokę, której nie jest straszna ani wilgoć, ani środki chemiczne. Wyróżnić można także farby asfaltowe, zwane również lakierami asfaltowymi, które nadają się do powierzchni żeliwnych i stalowych. Do metalowych powierzchni używa się farb akrylowych, zawierających w swoim składzie żywice wysokojakościowe. Używać się można do powierzchni już pokrytych rdzą. Nadają się do takich metali jak mosiądz, miedź oraz aluminium.

Podziel się z innymi!