/Dodatki do okien

Dodatki do okien

Okna stanowią istotny element każdego domu. Właściwie dobrane będą w stanie nam posłużyć przez wiele lat. Jednakże duże znaczenie mają również dodatki, które do nich dobierzemy. Chodzi przede wszystkim o przedmioty, za pomocą których je zasłonimy. Do dyspozycji mamy kilka różnych opcji, każda, z których ma swoje wady i zalety. Ostateczną decyzją będzie zależeć głównie od naszych oczekiwań. Zasłaniamy nasze okna z wielu powodów. W ten sposób osoby obce nie będą widziały wnętrza naszego domu. Dodatki do okna mogą również mieć charakter dekoracyjny.

Jakie firany dobrać do naszych okien?

Właśnie firanki w połączeniu z zasłonami stanowią klasyczny wybór, jeżeli chodzi o dodatki do okien. Pozwalają skutecznie je zasłonić i jednocześnie doskonale uzupełniają aranżację pokoju, w którym się znajdują. Jeżeli nadają uroku pomieszczeniu, a przy tym nie przesadzają ze zbyt krzykliwymi kolorami, to spełniają swoje zadanie. Oczywiście nie ich wygląd nie jest jedyną istotną kwestią. Muszą one również być funkcjonalne. W tym celu ważne jest wybranie takich tkanin, które będą skutecznie ograniczać ilość promieni słonecznych dostających się do środka.

Kilka materiałów cieszy się szczególną popularnością, jeżeli chodzi o tworzenie firanek. Są to woal, żakard, satyna, organza oraz enzo. Jeżeli preferujemy styl klasyczny, to z całą pewnością do gustu przypadnie nam żakard. Z uwagi na swoją gęstość stanowi skuteczną barierę nie tylko przed słońcem, ale również wścibskimi sąsiadami. Osoby, które niechętnie podchodzą do potrzeby prasowania swoich firanek po praniu, też powinny skusić się na tę opcję. Jeśli zostały zrobione z żakardu, to możemy się od razu powiesić bez potrzeby wymyślnego ich spinania.

Praktycznie zupełnym przeciwieństwem tego materiału jest woal. Niezwykle cienki, więc tym samym mało przydatny w zasłanianiu się przed promieniami słonecznymi. Z drugiej strony pozwala to na tworzenie dekoracyjnych upięć. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku organzy a wyróżnia się interesującymi wzorkami na powierzchni tkaniny. Satyna zaś najbardziej przypadnie do gustu osobom szukającym eleganckich dodatków do okna. To, który materiał będzie lepszym wyborem, jest zależne jedynie od naszych preferencji.

Oczywiście są ważniejsze cechy niż tylko materiał. Dobierając firanki, musimy zwrócić uwagę na panujące obecnie trendy i jaki styl dekoracyjny używamy podczas aranżacji wnętrza naszego domu. Z tego powodu warto rozważyć nowoczesne firany, które cieszą się dużą popularnością wśród projektantów wnętrz. Cechują się one prostotą oraz unikaniem wszelkich wzorów i skomplikowanych detali. Muszą być gładkie oraz proste, a przy tym niewymagające dużego nakładu pracy do utrzymania w czystości.

Z uwagi na brak zdobień, ważny jest wybór kolorów. Są dwa podejścia, które się od siebie diametralnie różnią. Możemy postawić na jasną kolorystykę, a w szczególności stonowane barwy z mocniejszymi akcentami. Z drugiej strony mamy ciemniejsze kolory, jeżeli preferujemy bardziej surowy wystrój wnętrza. Optymalnymi materiałami dla nowoczesnych firanek są woal oraz jedwabna organza.

Alternatywny sposób zasłaniania okien

Wśród dostępnych systemów osłony okiennych, należy wyróżnić żaluzję. Cechują się dużą różnorodnością właściwości w zależności od wybranego rodzaju. Bardzo łatwo będzie znaleźć takie, które idealnie wkomponują się w wystrój naszego domu. Niemalże uniwersalną opcją stanowią żaluzje drewniane. Pozwolą z łatwością wprowadzić ciepłą atmosferę do dowolnego pomieszczenia. Elegancja drewna oraz jego trwałość odpowiadają za ogromną ilość zwolenników tego rozwiązania. 

Jeżeli szukamy jednak czegoś bardziej użytecznego, nie sposób nie wspomnieć o żaluzjach fasadowych. Montowane są one na zewnątrz okna i ich głównym zadaniem jest minimalizacja ilości promieni słonecznych, które wpadają do pokoju. Szczególnie przydają się do osłony pomieszczeń klimatyzowanych, gdyż pozwolą znacznie zredukować zużycie energetyczne. Na https://magdalena24.pl/rolety/zewnetrzne/zaluzje-fasadowe można nabyć je w różnych modelach. 

Podziel się z innymi!