/Dlaczego ekogroszek jest popularnym rodzajem opału?

Dlaczego ekogroszek jest popularnym rodzajem opału?

Wydajność i dostępność

Ekogroszek to opał, który od kilku lat cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Warto więc przekonać się, w czym tkwi źródło sukcesu tego surowca. Początkowo jako produkt uboczny przy produkcji węgla, wyróżniał się przede wszystkim niską ceną. Obecnie cena ekogroszku workowanego dobrej jakości oraz węgla znajdują się na podobnym poziomie. Różnice pomiędzy tymi surowcami wynikają przede wszystkim z wydajności.

Konstrukcja kotłów na ekogroszek pozwala na spalanie niewielkiej ilości opału w danej chwili. Dzięki temu zostaje on całkowicie wypalony. W przypadku kotłów węglowych lub miałowych zdarza się, że część opału nie ulegnie całkowitemu spaleniu. Istotny wpływ na wydajność ma również kontrola temperatury.

W kotłach na ekogroszek kontrolowanie temperatury jest łatwe i niezależne od warunków atmosferycznych. Temperatura w piecach miałowych lub węglowych jest trudna do utrzymania zwłaszcza podczas wietrznych dni. Dużą zaletą est również jego dostępność. Kupno ekogroszku we Wrocławiu lub innej miejscowości nie jest żadnym problemem.

Inne zalety

Popularność ekogroszku wynika również z tego, że opał ten zawiera niewiele substancji szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego. W związku z tym, że spalanie odbywa się w wysokiej temperaturze, z kominów domów wyposażonych kotły na to paliwo nie wydostaje się praktycznie żaden dym. Istotne znaczenie ma również łatwość obsługi. Kotły na ekogroszek są praktycznie bezobsługowe.

Jedyne, o czym należy pamiętać to regularne uzupełnianie pojemnika na paliwo oraz okresowe usuwanie nagromadzonego popiołu. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość kupowania opału w workach. Dzięki temu surowiec można kupować stopniowo i nie trzeba wydzielać miejsca do jego przechowywania.

Podziel się z innymi!