/Czym zajmuje się komornik?

Czym zajmuje się komornik?

Zawód komornika w Górze Kalwarii czy innym miejscu to wiele obowiązków, ale i praw. Dzięki odpowiedniej palecie narzędzi prawnych ma on szerokie możliwości ściągania pieniędzy od dłużników. Sprawdzamy, co komornik może zrobić by odzyskać należne środki, przyjrzymy się także temu jakie ma ograniczenia.

Sposoby odzyskiwania długów

Wszystko zaczyna się od windykacji. Najpierw firma windykacyjna musi podać dłużnika do sądu, który wystawia tak zwany tytuł egzekucyjny. Dopiero ten dokument pozwala komornikowi na działanie. Gdy jest wystawiony, można rozpocząć odzyskiwanie środków. Tutaj są już bardzo szerokie możliwości.

Komornik sądowy w Piasecznie może zająć środki na koncie bankowym, zajmować ruchomości takie jak sprzęt RTV czy AGD bądź samochody, ostatecznie może dojść do ustanowienia hipoteki przymusowej na nieruchomości, czyli na mieszkaniu bądź domu. Po spieniężeniu tych ostatnich pojawiają się środki finansowe, które przeznaczane są na pokrycie długu.

Czy istnieją ograniczenia?

Okazuje się jednak, że komornik sądowy nie może zajmować i sprzedawać wszystkiego. Nie może też robić tego w dowolny sposób. Na przykład w okresie zimowym nie można przeprowadzić eksmisji lokatorów z zajętej nieruchomości w celu jej sprzedaży. Jeżeli żyją oni w skrajnej biedzie to również eksmisja może zostać wstrzymana przez sąd.

Ograniczone jest też zajmowanie wynagrodzenia, ponieważ trzeba pozostawić tak zwane minimum socjalne. Natomiast gdy biuro komornicze chce sprzedać nieruchomość, zobowiązane jest zrobić to w sposób rzetelny, a nie jak najszybciej i jak najtaniej, byle tylko zdobyć środki na pokrycie długu.

Podziel się z innymi!