/Czy zabawki umożliwiają dziecku poznanie świata?

Czy zabawki umożliwiają dziecku poznanie świata?

Wspieranie rozwoju dziecka jest jednym z zadań, jakie przypada w udziale jego rodzicom. Na inteligencję człowieka wpływa bowiem nie tylko zestaw genów, ale również środowisko, w którym dziecko się otacza. Im bardziej urozmaicone i twórcze, tym lepiej dla maluszka, który może czerpać z niego różne bodźce i tym samym tworzyć swoją wizję świata oraz budować siebie. Na początku osobami, które go w tym procesie wspierają są oczywiście rodzice. Jednym z elementów, jakie mogą wprowadzić w życie maluszka są zabawki, dzięki którym może poznawać świat.

Szczególnie polecane są w tej grupie książeczki sensoryczne, które mogą pojawić się nawet w pierwszych miesiącach życia. Ważne, aby zbudowane były na zasadzie kontrastów, czyli zawierały przeciwstawne kolory: dużą skuteczność wykazuje połączenie czerwieni i czerni. W ten sposób wyostrza się wzrok i jeszcze lepiej rozwijają oczy. Z czasem można wzbogacać czytanki o dodatkowe elementy takie jak miękkie albo szeleszczące tkaniny, które pozwalają rozwijać wrażenia słuchowe, a także dotykowe, kiedy niemowlę ma do czynienia z różnymi powierzchniami.

W trosce o prawidłowy rozwój dziecka

Kolejną grupę wartych polecenia akcesoriów stanowią zabawki Montessori. Szczególną ofertę stanowią pomoce drewniane, które wpływają na poszerzenie funkcji poznawczych oraz zachęcają do kreatywności. Dydaktyka oraz metody wychowawcze Montessori zdobyły uznane na całym świcie i chętnie wprowadzane są do środowiska polskiego. Zabawki oparte na ich założeniach pozwalają lepiej się rozwijać.

Podziel się z innymi!