/Czy pellet jest najlepszym wyborem?

Czy pellet jest najlepszym wyborem?

Na składach węglowych można znaleźć różne rodzaje opału. Jedne z najbardziej popularnych paliw stałych jest zdecydowanie węgiel i koks, jednak w ostatnich latach rośnie też popularność pelletu. Jest to paliwo o porównywalnej kaloryczności do węgla typu ekogroszek, jednak jest jednocześnie bardziej ekologiczne. Czy wobec tego pellet jest obecnie najlepszym wyborem jeśli chodzi o ogrzewanie domu? Sprawdźmy to.

Wytwarzanie pelletu

Aby zrozumieć na czym polega ekologiczność pelletu, trzeba pochylić się nad sposobem produkcji tego paliwa. Otóż powstaje on z odpadów drewnianych, które odbierane są głównie z zakładów produkujących meble. Następnie odpady te są ściskane z użyciem prasy hydraulicznej, co powoduje iż powstają charakterystyczne, niewielkie bryłki. Ponieważ skład tego to w znakomitej większości zwykłe drewno, ilość zanieczyszczeń powstających w trakcie jego spalania jest sporo mniejsza, niż podczas palenia zwyczajnym węglem czy koksem.

Jak spalać pellet?

Czy jest to bardzo problematyczne? Okazuje się, że w żadnym wypadku. W zwyczajnym kotle zasypowym można używać tego paliwa w taki sam sposób, jak zwykłego węgla. Jeżeli natomiast osoby posiadają piec z podajnikiem, to jedyną modyfikacją jaką trzeba wykonać jest zmiana retorty na specjalną wersję. Również potrzebne będzie wprowadzenie pewnych modyfikacji ustawień w sterowniku kotła. Pellet można zakupić na niemal każdym składzie węglowym, a także w sklepach internetowych, takich jak między innymi https://www.sambudrol.pl/pellet/.

Podziel się z innymi!