/Co zrobić gdy nasz lot zostanie odwołany?

Co zrobić gdy nasz lot zostanie odwołany?

Odwołany lot może przysporzyć wiele problemów pasażerom. Zwłaszcza gdy mieli oni zaplanowany dalszy ciąg pobytu. Linia lotnicza może odpowiedzialność za decyzję zrzucić na innych przewoźników. Może również zadecydować o odwołaniu lotu z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. Jak zatem w takim przypadku powinni zareagować pasażerowie, aby odzyskać pieniądze za niezrealizowany lot? Czy mają prawo ubiegać się o stosowne odszkodowanie?

Zwrot pieniędzy za odwołany lot

Według prawa, linia lotnicza ma obowiązek zwrotu pieniędzy za odwołany lot. Przewoźnik powinien dokonać wypłaty pieniędzy na konto w ciągu 7 dni. Istnieje jednak możliwość zamiany biletu na alternatywne połączenie.

Linie lotnicze mają ponadto obowiązek zapewnienia pasażerowi wyżywienia oraz noclegu w przypadku, gdy wylot alternatywny ma się odbyć w kolejnych dniach. Możliwe jest jednak, że te przywileje nie będą obowiązywać w sytuacji, gdy przewoźnik zastrzeże sobie takie prawo w regulaminie.

Odszkodowanie za odwołany lot

Według prawa odszkodowanie za odwołany lot przysługuje każdemu pasażerowi niezależnie od przyczyny takiego zdarzenia. W celu jego uzyskania warto skorzystać z oferty https://aircompensa.com/. Należy wówczas wypełnić formularz na stronie. Reszta formalności w tym przypadku leży wówczas po stronie firmy. W zależności od planowanej odległości lotu możliwe jest otrzymanie od 250 EUR do 600 EUR. Do uzyskania odszkodowania konieczne jest jednak punktualne stawienie się pasażera do odprawy biletowo – bagażowej.

Podziel się z innymi!