/Co odpowiada za dobrą zwrotność statku?

Co odpowiada za dobrą zwrotność statku?

Każdy kapitan zdaje sobie sprawę, że dobra zwrotność statku jest niezwykle istotna – odgrywa kluczową rolę w przypadku zagrożenia kolizją z inną łodzią lub obiektem pływającym pochodzenia naturalnego. Możliwość szybkiej reakcji pozwala na uniknięcie zderzenia i niedopuszczenie do zagrożenia życia oraz zdrowia załogi i pasażerów.

Czynniki mające wpływ na zwrotność okrętu.

Najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać to dobór odpowiedniego steru – to właśnie ta część łodzi ma największy wpływ na jej zwrotność. Na małych jednostkach stosujemy zwykle ster płaski, który jest znacznie mniej sprawny niż urządzenia profilowe tego typu (w przekroju ma kształt płata skrzydła samolotu, co ma zapewnić pożądany przepływ strug ośrodka i zwiększyć jego sprawność).

Najlepszym wyborem jest narzędzie zrównoważone, gdzie oś obrotu płetwy pokrywa się z punktem przyłożenia siły skręcającej (zapewnia to bardzo dobrą zwrotność i wygodę przy jego użytkowaniu). Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to rozwiązanie zdecydowanie najdroższe.

Aby zaopatrzyć się w odpowiedni ster, warto zajrzeć na stronę sklepu https://www.szopeneria.pl/pl/c/STERY-STRUMIENIOWE/522. Można tam znaleźć najwyższej jakości sprzęt w atrakcyjnych cenach. Ważną kwestią jest również kształt i wielkość samego środka transportu. Sterowanie małą łodzią jest znacznie łatwiejsze niż tą o większych gabarytach. Finalnie wpływ na zwrotność statku ma wyszkolenie sternika, bez którego nawet najlepsze przyrządy nie zapewnią bezpieczeństwa podczas rejsu.

Podziel się z innymi!