/Co może obejmować transport ponadgabarytowy?

Co może obejmować transport ponadgabarytowy?

Transport ponadgabarytowy, nazywany też ponadnormatywnym, obejmuje przede wszystkim przewóz tych ładunków, które posiadają zbyt duże rozmiary lub masę. Muszą być one specjalnie zabezpieczane i transportowane idealnie przystosowanymi do tego pojazdami (zarówno drogą lądową, jak i morską). Na rynku funkcjonuje wiele firm logistycznych świadczących profesjonalne usługi w tym zakresie. Oto jedna z bardziej znanych i cenionych: http://teul.pl/transport-ponadgabarytowy/.

Optymalny sposób na przewiezienie pojazdu i nie tylko

Za ponadgabarytowe uznaje się ładunki o szerokości przekraczającej 2,5 m, długości większej niż 16,5 m, wysokości ponad 4 m oraz masie całkowitej wynoszącej co najmniej 42 tony. Do podstawowych tego typu towarów zaliczamy m.in. ciężki sprzęt przemysłowy i budowlany, zaawansowane maszyny rolnicze, samochody osobowe, elektrownie wiatrowe, różnego rodzaju specjalistyczne zbiorniki, wszelkie duże konstrukcje ze stali (np. magazyny i hale), linie produkcyjne, a także elementy infrastruktury w postaci mostów czy wież.

Ostatnio dużym powodzeniem cieszy się też transport skuterów (kupowanych często w dużej ilości przez właścicieli sklepów motoryzacyjnych). Do przewożenia wymienionych ładunków wykorzystuje się specjalne pojazdy wyposażone w naczepy, rampy najazdowe i uchwyty ułatwiające załadunek oraz rozładunek. Każda firma spedycyjna działająca w tej branży musi dbać zarówno o kwestie stricte techniczne, jak i całe zaplecze prawne. Organizacja transportu ponadgabarytowego przebiega w kilku etapach. Konieczne jest m.in.:

– ustalenie dokładnej trasy przewozu z uwzględnieniem rond, tuneli czy wąskich ulic

– określenie czasu przejazdu 

– uzyskanie stosownych zezwoleń – są one wydawane w aż siedmiu kategoriach  

– załatwienie ubezpieczeń

Podziel się z innymi!