/Co jest potrzebne do lutowania?

Co jest potrzebne do lutowania?

Chcąc rozpocząć naukę lutowania, na początku trzeba wyposażyć się w lutownicę. Oczywiście samo urządzenie na nic się nie przyda, jeżeli nie będziemy dysponować dodatkowymi akcesoriami. Na szczęście ich zakup nie wiąże się z dużym wydatkiem i w zdecydowanej większości przypadków wystarczają na długi czas.

Pierwsze kroki w lutowaniu

Żadne lutowanie nie obędzie się bez spoiwa lutowniczego. Na rynku można znaleźć ogromny wybór spoiw, różniących się od siebie m.in. składem. Można je podzielić na spoiwa ołowiowe i bezołowiowe. Dla osób początkujących, zdecydowanie bardziej polecane są te pierwsze.

Kolejne akcesorium to topnik, którego głównym zadaniem jest usunięcie różnego rodzaju nalotów i tlenków, mogących znajdować się na powierzchni lutowniczej. Używanie topnika poprawia jakość i przede wszystkim trwałość lutów. Chcąc zadbać o grot naszej lutownicy, trzeba często używać czyścika. Jest to nic innego jak wióry mosiężne, które delikatnie usuwają osady znajdujące się na grocie.

Następne akcesorium to uchwyt, nazywany także trzecią ręką. Ten dodatek jest niezwykle przydatny w trakcie lutowania płytek drukowanych. Informacje o wielu z powyższych elementach można znaleźć na worldofsoldering.com.

Podziel się z innymi!