/Akcesoria okienne, które przydadzą się każdemu

Akcesoria okienne, które przydadzą się każdemu

Okna są z pewnością elementami, bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania żadnego mieszkania czy domu. Na rynku znajdziemy wiele przydatnych akcesoriów, dzięki którym zwiększymy możliwości naszych okien oraz ich jakość.

Jakie akcesoria warto wziąć pod uwagę?

  1. Ogranicznik otwarcia okna

Dzięki niemu ograniczymy otwarcie skrzydła do kąta 900. Jest to pomocne akcesorium, które chroni okno przed uderzeniem o wnękę okienną, w trakcie silnego wiatru. Hamulec ręczny zapewnia pożądaną przez nas pozycję okna. Dobra opcja, jeśli okno nie jest właściwie wypoziomowane, a co za tym idzie, otwarte skrzydło nie utrzymuje swojej początkowej pozycji.

  1. Zatrzask balkonowy

Z jego pomocą zamkniemy za sobą drzwi, kiedy wyjdziemy na balkon, taras czy do ogrodu. Przytrzymuje on otwarte skrzydło balkonowe w ościeżnicy. Zestaw składa się z części ramowej, rolki zatrzasku, uchwytu i wkrętów mocujących. Zatrzask nie wpływa w żaden sposób na stan techniczny profilu i nie pogarsza działania okuć. Jest bardzo prosty w montażu, nie trzeba więc korzystać z usług fachowców. Kiedy udajemy się na balkon, zatrzaskujemy, za sobą drzwi, pociągając za uchwyt, natomiast aby je otworzyć, wystarczy delikatnie go nacisnąć.

  1. Podnośnik skrzydła

Polecany zwłaszcza do okien szerokich albo ciężkich, kiedy ich zamykanie staje się problematyczne. Podnośnik działa, przypominając rodzaj wahadła, w trakcie zamykania okna podnosi skrzydło i przeciwdziała jego ocieraniu się o ramę. Wraca ona więc szybko do swojej pozycji w ościeżnicy. Podnośnik skrzydła możemy zamontować w dowolnym czasie, przy użyciu jedynie dwóch wkrętów. Pasuje idealnie do wszelkich dostępnych w sklepach profili. Zainstalujemy go w wybranym przez nas miejscu ramy, gdzie najlepiej będzie pełnił swoje zadania. Sprawdza się przy oknach dwuskrzydłowych, rozwieralnych i uchylno-rozwieralnych.

  1. Nawiewniki okienne

Nawiewniki są nieocenionymi elementami, które powinny znaleźć się w każdym oknie. Ich zadaniem jest dopełnienie wentylacji w pomieszczeniu. Zazwyczaj umiejscawiane są w górnej części okna, dzięki nim do pomieszczenia dostaje się większa ilość świeżego powietrza. Brak właściwej wentylacji skutkuje pogorszeniem się jakości powietrza w pomieszczeniach, może także doprowadzić do rozwoju pleśni i grzyba, a to jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nawiewniki zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, takie akcesorium powinno znaleźć się w każdym pomieszczeniu. Nawiewniki dzielimy na:

  • Nawiewniki ręczne

Obsługuje się je samodzielnie, przy użyciu specjalnej przesłony, dzięki której ustawiamy wielkość otworu doprowadzającego powietrze. Bardzo tanie rozwiązanie.

  • Nawiewniki ciśnieniowe

Akcesoria te same regulują wielkość przepływu powietrza, która uzależniona jest od różnicy ciśnienia na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczenia. Kiedy wzrasta różnica ciśnienia, doprowadza to do zwiększenia się napływu powietrza. Jeśli dalej zwiększa się ciśnienie, przez silny wiatr, wówczas przepustnica w nawiewniku zamyka się, aby nie doprowadzić do wnętrza zbyt dużej ilości powietrza. Użytkownik może także ręcznie zamknąć przepustnicę.

  • Nawiewnik higrosterowany

W pełni automatyczny nawiewnik, który opiera się na poziomie wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia. Akcesorium to ma zamontowany czujnik z taśmy poliamidowej, kiedy wilgotność wzrasta, otwiera przesłonę nawiewnika i zwiększa strumień doprowadzanego powietrza do pomieszczenia. Jeśli poziom wilgotności maleje, wówczas przymyka przesłonę.

  1. Stopniowy uchył, czyli mechanizm MSL

Za jego pomocą, okno ustawimy w 4 dodatkowych pozycjach. Mechanizm ten zabezpiecza również skrzydło przed zatrzaśnięciem. Przydaje się szczególnie w sypialni i kuchni, kiedy wystarczy nam jedynie uchylone okno, a nie mamy potrzeby jego całkowitego otwierania.

Co jeszcze warto zakupić do okien?

Skuteczne zabezpieczenie przed owadami

Moskitiery do okien to sposób na spokojne i komfortowe życie, nawet w okresie letnim, kiedy zmagamy się z plagami much czy komarów. Siatka posiadająca niewielkie oczka doskonale ochrania wnętrze naszego domu, przed dostaniem się do niego nieproszonych gości. Warto pamiętać, iż owady takie jak osy czy pszczoły są szczególnie niebezpiecznie dla alergików. Takie akcesorium przyda się zwłaszcza w pokoju dziecięcym, salonie, sypialni i kuchni. Siatkę dopasujemy do każdego rodzaju okna, w ofercie sklepów są także produkty do okien balkonowych. Dostępne w różnych kolorach i rozmiarach. Na rynku znajdziemy także siatki przeciwsłoneczne.

Zapewnij sobie prywatność i ochronę przed promieniami słonecznymi

Rolety i żaluzje znajdą zastosowanie o każdej porze roku. Ochraniają przed promieniami słonecznymi i zapewniają dyskrecję. Dają swobodę i widocznie podwyższają komfort życia. Na rynku znajduje się ogromny wybór takich akcesoriów można je między innymi znaleźć tu https://rolety24.net/rolety-w-kasecie. Dostępne w wielu rozmiarach i kolorach, spełniają także różne funkcje.

Właściwie dopasowane i zamontowane akcesoria okienne pozwolą cieszyć się, z wszelkich przydatnych funkcji okien. Rozwiązania podane wyżej to gwarancja przyjemniejszego i łatwiejszego użytkowania okien, a także wysokiej ochrony przed niektórymi czynnikami.

Podziel się z innymi!